Haber

Putin, Avrupa ithalat yaptırımlarını ‘tahtakuru istilası’ olarak nitelendirdi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, ülkesine yeni ithalat yaptırımları uygulamak isteyen Avrupa ülkelerine yönelik “tahta böceği istilası” söylemi, bu böceğin sıkıntısını çeken Fransa’da geniş yankı buldu.

Le Figaro’nun haberine göre Putin, dün Rusya Merkez Bankası ve hükümet yetkilileriyle yaptığı görüşmede ülkesindeki ekonomik durumu ve Rusya’ya uygulanan yaptırımları ele aldı.

Ukrayna Savaşı nedeniyle Rusya ekonomisine uygulanan yaptırımların baskısının artacağını belirten Putin, “Rusya’ya iğne, tornavida ve benzeri ürünlerin ithalatının yasaklanmasıyla ortaklarımızın fantezileri saçmalık noktasına geldi.” değerlendirmesini yaptı.

Son aylarda Avrupa başkentlerinde kamusal sorun haline gelen tahtakuru istilasına değinen Putin, “Fakat ne kadar az çöp olursa o kadar iyi. Bu, Avrupa’nın büyük şehirlerinden buraya tahtakuru ithal etme riskini de azaltıyor.” söz konusu.

Putin’in ülkesine uygulanan yaptırımlara yönelik hicivli “tahta böceği” yaklaşımı, bu böcekten büyük zarar gören Fransa’da medyada geniş yer buldu.

Fransa tahtakurularıyla mücadele ediyor

Fransa’da sinema salonları, hastaneler ve okulların yanı sıra tren, metro gibi toplu taşıma araçlarında da sıklıkla rastlanan tahtakuruları ciddi bir sorun haline geldi.

Hükümete böcek istilasına karşı “ulusal eylem planı” yapması çağrısında bulunan muhalefet, bu durumun 2024 Paris Olimpiyatları’na ev sahipliği yapacak ülkenin uluslararası imajını “olumsuz” etkilediğini vurguladı.

Hükümet tahtakurularıyla mücadele için Meclis’e yasa tasarısı sunacağını açıklamıştı.

Fransa’nın ardından Yunanistan’da da tahtakuruları görüldü.

haberkusadasi.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu