Ekonomi

BofA: “Merkez bankalarının dijital para birimleri paranın tanımını değiştirebilir”

Amerika BankasıMD tarafından yayınlanan bir araştırma raporunda, merkez bankası dijital para birimleri (CBDC’ler) ve stablecoins (stablecoins) gibi dijital para birimleri, paranın ve ödemelerin geleceğidir.

Alkesh Shah liderliğindeki analistler, yayınladıkları raporda “CBDC’ler paranın tanımını değiştirmiyor, ancak muhtemelen önümüzdeki 15 yıl içinde değiştirecekler.”Ayrıca merkez bankası dijital para birimlerinin küresel finansal sistemlerde devrim yaratma potansiyeline sahip olduğunun altını çiziyor.

CBDC’lerin yararları ve riskleri, nasıl inşa edildiklerine ve nasıl ihraç edildiklerine bağlı olarak değişirken, Bank of America, gelişmiş ekonomilerdeki merkez bankalarının ödeme verimliliğine ve gelişmekte olan ekonomilerdeki merkez bankalarının finansal kapsayıcılığa odaklanmasını beklemektedir.

CBDC’ler sıfır riskli varlıklar değildir. Raporda, bunların banka mevduatları ile rekabeti artırabileceği, bunun yanı sıra finansal hakimiyetin kaybolmasına ve ülkeler arasında eşitsizliğe yol açabileceğinden bahsedildi.

Bu yazı ilk olarak CoinDesk Türkiye’de yayınlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu